Leczenie kanałowe, nazywane także endodontycznym, to zabieg przeprowadzany u pacjentów z zaawansowaną próchnicą zębów lub uszkodzonym zębem wraz z naruszeniem miazgi. Jego celem jest zachowanie własnego, nawet bardzo zniszczonego uzębienia przez jak najdłuższy czas. Prawidłowo wykonane leczenie endodontyczne wyklucza konieczność usunięcia zęba, który początkowo mógł kwalifikować się do zabiegu ekstrakcji.
Czy leczenie kanałowe boli?
Pod warstwą szkliwa i zębiny znajduje się miazga zęba — silnie unerwiona tkanka, która pełni funkcję odżywczą, tj. dostarcza substancje odżywcze i tlen, a także czuciową — pozwala reagować na różne bodźce (ból, temperatura). Na skutek działań czynników niepożądanych może dojść do jej naruszenia, co po pewnym czasie doprowadzi do pojawienia się nieodwracalnego stanu zapalnego. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, które polega na usunięciu miazgi z wnętrza zęba.
Proces leczenia rozpoczyna się od diagnostyki — badań RTG oraz oceny stopnia zaawansowania choroby. Na tej podstawie określamy zasadność leczenia kanałowego — w trudnych przypadkach mogłoby okazać się nieskuteczne — i określamy plan działania. Na podstawie uzyskanych informacji podejmujemy leczenie, które polega na:
- oczyszczeniu zęba z próchnicy — jej usunięcie jest niezbędne, by ząb mógł zostać odbudowany z wykorzystaniem rozwiązania protetycznego, np. korony,
- otwarciu zęba — na tym etapie usuwamy miazgę z jamy zęba,
- odnalezieniu kanałów korzeniowych — ich ilość różni się w zależności od umiejscowienia zęba,
- określeniu długość kanałów — w tym celu wykorzystujemy nowoczesny endometr,
- oczyszczeniu i wypełnieniu kanałów korzeniowych — poszerzamy je, oczyszczamy, dezynfekujemy i wypełniamy biokompatybilnym materiałem, który zapobiega dalszemu rozwojowi infekcji,
- odbudowie protetycznej — niezbędnej, by ząb mógł prawidłowo funkcjonować.
Zważając na charakterystykę poszczególnych etapów, pacjenci mogą zastanawiać się, czy leczenie kanałowe boli. W naszym gabinecie stawiamy na bezbolesne leczenie — przed podjęciem działań podajemy pacjentowi znieczulenie miejscowe, które niweluje ryzyko pojawienia się bólu w trakcie zabiegu.
Ile trwa leczenie kanałowe?
Czas, jaki trzeba poświęcić na oczyszczenie kanałów, jest zależny od stopnia złożoności planu leczenia. Jeśli plan przewiduje leczenie kilku zębów wielokanałowych, bardzo prawdopodobne, iż całość będzie trzeba rozłożyć na kilka spotkań. Podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym staramy się wyleczyć od jednego do dwóch zębów.
Ile kosztuje leczenie kanałowe?
Koszt całkowity jest zależny od ilości i umiejscowienia zębów. O cenie leczenia kanałowego pacjent dowiaduje się jeszcze na etapie wizyty konsultacyjnej. Endodoncja wymaga indywidualnej wyceny — w celu uzyskania szczegółowych informacji rekomendujemy bezpośredni kontakt z naszym gabinetem stomatologicznym. Przy planowaniu leczenia warto uwzględnić koszt odbudowy protetycznej, która umożliwia przywrócenie funkcjonalności zęba — cena korony porcelanowej to 800 złotych.