Hollywoodzki uśmiech nie musi być tylko marzeniem. W celu poprawy estetyki zębów zniszczonych lub przebarwionych stosujemy licówki porcelanowe — nakładki cementowane na przedniej ścianie zębów. Są one jednym z najlepszych i najbardziej kompleksowych rozwiązań oferowanych w ramach stomatologii estetycznej. Dzięki nim można łatwo ukryć permanentne niedoskonałości zębów — na przykład przebarwienia spowodowane stosowaniem antybiotyków tetracyklinowych.
Co to jest licówka?
Licówka jest cienkim płatkiem o grubości ok. 1 mm, wykonanym z porcelany. Wykorzystanie licówek porcelanowych pozwala na uzyskanie spektakularnego efektu, gdyż dzięki częściowej przezierności materiału są one bardzo podobne do naturalnego szkliwa. Jest to jedna z najmniej inwazyjnych form korekty estetyki uśmiechu, a jednocześnie jedna z najbardziej wszechstronnych. Przygotowanie zębów do przyklejenia licówek wymaga oszlifowania powierzchniowej warstwy szkliwa.
Wskazaniami do zastosowania licówek są:
- przebarwienia, plamy na zębach, które są “odporne” na wybielanie,
- szpary między zębami — licówką można zamknąć diastemę, czyli szparę między jedynkami,
- nieodpowiedni kształt zęba — pacjent może poprawić długość i szerokość zęba poprzez zastosowanie licówek,
- niewielkie uszkodzenia mechaniczne, których nie powinno się odbudowywać z pomocą wypełnień kompozytowych (np. złamanie siecznego brzegu w przednim zębie).
Licówki czy korony?
Licówka to rozwiązanie stosowane głównie w ramach poprawy estetyki uśmiechu, rzadziej jako odbudowa protetyczna. Ząb, na który nakładamy licówkę, nie może być mocno uszkodzony (np. starty), bo w takiej sytuacji jego właściwe przyklejenie byłoby niemożliwe. Dopasowanie zęba do licówek jest mało inwazyjnym procesem — należy go minimalnie zeszlifować, aby stworzyć wystarczającą przestrzeń. W niektórych przypadkach licówka może być przyklejona bez szlifowania, co całkowcie wyklucza konieczność ingerencji w tkankę zęba.
Koronę protetyczną stosuje się w trudniejszych, bardziej zaawansowanych przypadkach. Jej wykorzystanie jest uzasadnione na przykład wtedy, gdy na skutek rozwoju zmian próchniczych pacjent utracił znaczną część zęba — wówczas po leczeniu zachowawczym lub kanałowym można go całkowicie odbudować. Rekonstrukcja uzębienia z pomocą koron protetycznych ma sens także w połączeniu z leczeniem implantologicznym — implant i korona świetnie sprawdzą się u pacjentów, którzy zmagają się z brakami zębowymi.
Co wybrać — licówki czy korony? Uważamy, że każde z tych rozwiązań doskonale sprawdza się w tym, do czego zostało stworzone. Licówka świetnie ukrywa niedoskonałości zębów, a dzięki koronie można zrekonstruować ząb w stopniu zbliżonym do naturalnego. W miarę możliwości rekomendujemy stosowanie licówek, a jeśli kondycja zęba na to nie pozwala — warto go odbudować z pomocą korony.
Ile kosztują licówki?
Koszt licówek porcelanowych jest określany indywidualnie. Wpływ na cenę ma przede wszystkim ich ilość oraz kondycja zębów. Pacjent może przystąpić do założenia licówek tylko wtedy, gdy jego zęby są wyleczone, wolne od próchnicy, paradontozy, wad zgryzu mogących spowodować szybkie uszkodzenie licówek.